skip to Main Content
İlkay İtkü Kimdir, ilkay itkü kimdir

İlkay İtkü Kimdir?

Hayallerini yaşayan kişi

Nedir bu İlkay İtkü isimli kişinin hikayesi?

Üniversite mezunu olarak vatan görevi için Irak Sınırında bulunan “bir yerlerde” Asteğmen rütbesiyle görev yaparken hayata dair düşüncelere dalıp sorgulamalara başladı.. Nereden nereye gelmişti bu hayatta? Nereye gidecekti, Ne istiyordu gerçekte, hayatta nerede, ne ve nasıl olmalıydı gibi derin düşünceler hayallerini hatırlattı birden ona.. 8-9 yaşlarından hatırladığı çok net olan bir hayali vardı ki resimlerini çizmişti hep çocukken.. Vatan görevi bitmişti ve İzmir’e eve dönmüştü.. 

Ailesinin istekleri öylece duruyordu ve ondan görevini yapmasını bekliyordu.. Ama O dağlarda geçen o geceler boyunca hayallerini hatırlamış ve gerçekte ne istediğini bulmuştu.. 

O yıllarda internet yeni yeni büyüyordu ve dünya küçük bir köy gibi küçülüyordu.. Oturdu bilgisayarının başına üniversite yıllarında hobi olarak yapmaya başladığı Aiki isimli Japon sanatının Japonya’daki büyük ustalarını araştırmaya ve ayrıca Aiki üzerine ufak ufak dersler vermeye başladı.. 

Bir süre sonra Tokyo Üniversitesinde Tarım teknolojileri bölümünden Prof. Sugasawa isimli bir Japon Aiki ustası tarafından Japonya’ya davet edildi.. Bu davetle başladığı Japonya Türkiye arasındaki gidip gelen yolculuğu 2010 yılında bambaşka bir boyuta açıldı.. Hayallerindeki resmettiği bir sahne sürekli gözünün önündeydi ve sanki onu çağırıyordu.. Bir gün internette bir Japon sitesinde kısa bir Aiki gösterisi içeren video izledi ve videodaki kişi tıpkı hayallerindeki gibi kısa beyaz sakallı bir Japon rahip idi… O anda işte bu dedi kendi kendine ve hemen videodaki Rahibe ulaşarak kendisini tanıttı. Rahip, onu evine davet etti..

Kapıda bir süre kalakaldı. Gördüğü manzara onu şok etmişti. Çocukken hayal ederek çizdiği resimlerdeki bir Tapınağın bahçe kapısından inanılmaz sade ama ruha hitap eden bir Zen bahçesine girmişti… 

Bahçesine girdiği Saikouji Zen Tapınağında bir yıl kaldıktan sonra Zen Rahibi Aiki ustası Chujo Roshi tarafından kendisine verilen burada öğrendiklerini git insanlara öğret sözlü tavsiyesi ve yazılı onayı ile ülkesine döndü… 

2011 yılından bu yana çocukken kurduğu hayalleri gerçekleştirmiş bir insan olarak, 
kendi hayatında yaşadığı deneyimleri, hayallerini gerçekleştirmek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen bay bayan herkese bir Türk Aiki ve Zen ustası olarak aktarmaktadır. 

İlkay İtkü’nün Verdiği Eğitimler

  • Zen ve Aiki ile mutlu olmak, 
  • Günlük hayatta stresi yenmek,
  • Negatif Pozitif uyumunu kurmak,
  • Zorluk olarak adlandırdığımız negatifliklerin aşılmasında yapılması gerekenler, 
  • Yüzlerce yıllık Samuray öğretilerini kullanarak modern dünya insanlarının yaşam kalitelerini arttırmak gibi konuları işlemektedir.
Back To Top
WhatsApp chat